POLITIKATË FUNDIT

Von Cramon: E papranueshme kërkesa e Serbisë për kthim të ushtarëve, pres largimin e barrikadave

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar lidhur me sulmet dhe situatën në veri të Kosovës.

Në një shkrim në Twitter, Von Cramon i ka quajtur të papranueshme sulmet në veri si dhe kërkesën e Serbisë për kthim të ushtarëve.

Von Cramon ka theksuar se barrikadat duhet të largohen si ulje e përshkallëzimit.

“Rivendosja e paqes dhe stabilitetit në veri të Kosovës duhet të jetë prioritet. Sulmet ndaj EULEX-it dhe deklaratat për ushtarët serb, janë krejtësisht të papranueshme. Unë pres që barrikadat e serbëve të Kosovës të largohen si ulje e përshkallëzimit. Mbështetje e plotë për dialogun e udhëhequr nga BE”, tha Von Cramon./Lajmi.net/

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Vuçiq: Serbia këtë javë dërgon kërkesë për vendosjen e trupave në Kosovë


Kosovë-Shqipëri

Rama për situatën në veri: Kosova e ka mbështetjen e Shqipërisë


Kosovë-Shqipëri

Konjufca: Nuk do të lejojmë që Vuçiqi të komandojë në Kosovë përmes bandave kriminele!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *