POLITIKATË FUNDIT

Konjufca: Plani franko-gjerman parasheh njohjen e Kosovës, veprimet nga Serbia janë të lidhura me këto zhvillime

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca pas takimit me homologun e tij në Shkup, Talat Xhaferi, ka thënë se qëllimi i Serbisë, përmes përkrahjes së “grupeve kriminale” në veri të Kosovës, është destabilizimi jo vetëm i Kosovës, por i tërë rajonit.

Konjufca foli edhe për planin franko-gjerman ku tha se përfaqësuesit e Bashkimit Evropian ia kanë dorëzuar Kosovës dhe Serbisë një plan i cili sipas tij e ka kuptimin e kapitullit të fundit të arritjes së një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Tutje Konjufca theksoi se plani franko-gjerman parasheh njohjen e Kosovës nga Serbia, e që sipas tij këto veprimet e fundit që po i bënë Serbia lidhen me proceset politike.

closevolume_off
“Ky plan në bërthamën e vet, në qendër të vet, e ka njohjen de-fakto të Kosovës nga ana e Serbisë. Unë edhe këto veprime tash të fundit që po i bën Serbia, i shoh të lidhura me këto procese politike, sepse qëllimi i këtyre veprimeve që i shohim, është që ta pamundësojnë hapjen e këtij kapitulli përfundimtar”, tha Konjufca.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Ambasadori gjerman: Dhuna ndaj EULEX-it dhe policisë duhet të ndalet menjëherë


Kosovë-Shqipëri

Skandali në BE e prek edhe Mogherinin, ish-ndërmjetësja e dialogut Kosovë-Serbi jep dorëheqje


Kosovë-Shqipëri

Ndërkombëtarët “shuplakë” Vuçiqit dhe kundërshtarëve të Albin Kurtit brenda Kosovës!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *