SPORTITË FUNDIT

Holanda mposht SHBA-të për të kaluar në çerekfinale të Kampionatit Botëror

Holanda ka shkëlqyer ndaj SHBA-ve, duke fituar me rezultat 3-1 për të kaluar në çerekfinale të Kampionatit Botëror Katar 2022.

Me të filluar takimi SHBA-të ishin më të rrezikshëm, ku Christian Pulisic rrezikoi në minutën e tretë.

Në anën tjetër Holanda me daljen e parë në sulm arriti të shënojë, kur Denzel Dumfries asistoi te Memphis Depay shënoi për 1-0 në minutën e 10-të.

Loja ra paksa në qetësi pas golit, por me SHBA-të që kërkonin golin e barazimit, gjë që iu kushtoi prapa.

Kur pritej që të mbyllej pjesa e parë Daley Blind mori një asistim nga Dumfries, për të shënuar për 2-0.

Një rezultat i mirë për ‘Tulipanët’ në pjesën e parë, që e bën të shikonte drejt çerekfinales.

Por edhe pjesa e dytë nisi më mirë për SHBA-të që kishin dy raste radhazi. Tim Ream dhe Weston McKennie nuk arritën të shënonin nga raste ideale.

Holanda u bë e gjallë në minutën e 71-të, kur Teun Koppmeiners rrezikoi nga distanca, por Matt Turner ishte në vend, ndërsa nga top i kthyer tentoi Depay, por sërish portieri priti.

Haji Wright kishte rast të mirë në minutën e 75-të, por pa sukses për SHBA-të.

Në minutën e 76-të, u hap ndeshja, ku Pulisic asistoi te Wright i cili shënoi gol të çuditshëm, duke e lënë në gjumë portierin Andries Noppert.

Holanda rrezikoi për golin e tretë dhe e gjeti në minutën e 81-të me Danzel Dumfries që shënoi për 3-1, duke e konfirmuar formën e mirë që kaloi në këtë takim.

Deri në fund edhe pse SHBA-të u munduan ta hapnin ndeshjen nuk ia dolën.

Holanda kalon në çerekfinale dhe pret si kundërshtarë njërin mes Argjentinës dhe Australisë.

Golat e ndeshjes

1-0: 10’ Memphis Depay

2-0: 45+1 Daley Blind

2-1: 76’ Haji Wright

3-1: 81’ Danze Dumfries

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

Fabregas rekomandoi Tchouamenin te Barcelona para transferimit te Real Madridi


Sport

“Foden ka potencial më të madh se Messi”, eksperti anglez befason me deklaratën e tij


Sport

Xhaka s’do të dënohet për festën ndaj Serbisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *