SPORTITË FUNDIT

“Foden ka potencial më të madh se Messi”, eksperti anglez befason me deklaratën e tij

Phil Foden është thënë se ka potencial për të qenë një lojtar më i mirë se Lionel Messi.

22-vjeçari shënoi golin e tretë të Anglisë në fitoren 3-0 të së martës në Kupën e Botës ndaj Uellsit për të vulosur kualifikimin nga vendi i parë në Grupin B.

Ishte ndeshja e parë si titullar këtë turne për Foden, me tifozët të etur për të parë që Gareth Southgate t’i jepte atij një shans.

Foden doli nga bankina në një fitore 6-2 ndaj Iranit, por qëndroi në stol gjithë ndeshjen në barazimin pasues 0-0 me ShBA-të.

Që nga debutimi i tij në vitin 2017, Foden ka fituar katër tituj të Ligës Premier, katër Kupa Carabao, Kupën FA dhe ka arritur në finalen e Ligës së Kampionëve.

Në skenën ndërkombëtare, ai ishte pjesë e skuadrës së Anglisë që arriti në finalen e Kampionatit Evropian të verës së kaluar.

Ai është padyshim anglezi më i talentuar për momentin dhe një ekspert e çoi atë në nivelin tjetër gjatë një paraqitjeje të fundit në Sky Sports News.

“Unë them se ai djalë është Messi i ri. Ka potencial më të madh se Lionel Messi. Balanc, qendër graviteti, vetëdije. Duhet të lindësh me këtë”.

“Trajnerët vetëm duhet ta udhëzojnë që të mos i shpenzojë paratë e tij për makina. Shpenzojë për prona, për prindërit e tij”.

“Harrojeni jetën e rreme. Kjo ishte këshilla ime për të. Unë fola me të atin dhe atë”, ka thënë eksperti anglez.

Kur u pyet nëse Foden mund të jetë lojtari më i mirë në botë, ai u përgjigj: “Po! Trofeu po vjen në Angli dhe ai do të sjellë edhe trofeun”.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

Xhaka s’do të dënohet për festën ndaj Serbisë


Sport

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore


Sport

Marca: Zvicra, Serbia dhe Kosova e luajtën ndeshjen më të mirë të Botërorit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *