SPORTITË FUNDIT

The Guardian: Tifozët e Serbisë ‘shfaqën slogane fashiste dhe kënduan për vrasjen e shqiptarëve’

Mediumi britanik “The Guardian” i ka kushtuar një artikull të veçantë ndeshjes së mbrëmshme mes Zvicrës dhe Serbisë – dhe sloganeve “fashiste” të tifozëve serbë.

“Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe synonin thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma, sipas një dëshmitari okular të dhënë për Observer”, thuhet në artikullin e “The Guardian”.

Skenat në stadiumin “974” në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend në 1/16 në një ndeshje që u përshkua gjatë pjesës së dytë, ngrenë pikëpyetje për drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj shenjave fyese.

Tifozi shqiptar Hasan Rrahmani, i cili ishte jeton në Britani, por është me prejardhje nga Kosova, ka rrëfyer të gjithë tmerrin që e ka përjetuar mbrëmë.

Ai thotë se nga fillimi i ndeshjes deri pas përfundimit të ndeshjes, ishte i provokuar tërë kohën nga tifozët serbë.

Rrahmani tregoi se pas ndeshjes madje e kishin ndjekur disa tifozë të Serbisë, por që kishte arritur të largohej nga ata.

“Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste serbe lejoheshin të kalonin. Ai thotë se iu shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve, fotografi dhe fraza që nuk lejoheshin”.

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, tha Rrahmani.

Ai ka treguar dëshminë fotografike të Observer-it të një mbështetësi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje.

Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve ’90-ta.

Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet, apo me gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t’i shohë thirrjet e mbështetësve më të drejtpërdrejta për t’u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”.

Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e hershme të mbrëmjes.

“Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste”.

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalën “Shiptar”, një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve, dhe “Vrit, vrit, vrit shqiptarët”.

Tifozët gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e Serbisë”, lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.

“Do të fillonte në një cep dhe do ta merrnin pjesën tjetër të tifozëve”, tha Rrahmani. Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë lojën me “dron” në tetor 2014, kur një ndeshje kualifikuese për Euro 2016 në Beograd u shndërrua në kaos.

Rrahmani përshkruan marrjen e flamurit të tij nga një pikë grumbullimi pas ndeshjes, dhe gjithashtu duke parë serbët duke u kthyer disa sende të konfiskuara.

Ai përshkruan se ishte sulmuar nga “shtatë apo tetë” tifozë të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit.

“Ata më shtynë, duke më thënë: ‘Shko, q*** Shiptar’”, tha ai.

“Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra të mëdhenj më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur”.

Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la atë grup të tifozëve të largohej.

Serbia është tashmë nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të saj, së bashku me fjalët “Ne nuk dorëzohemi”, në dhomën e zhveshjes së tyre përpara se të përballej me Brazilin javën e kaluar.

Rrahmani thotë se flamuj të ngjashëm ishin edhe brenda në fushë.

“Mospërputhja e FIFA-s më trondit”, thotë ai. “Si në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u ndjerë i margjinalizuar dhe jo i mirëpritur nga FIFA”.

Rrahmani thekson se kjo ishte një anomali në një eksperiencë të këndshme në stadiumet e Botërorit.

Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarë të Zvicrës që kanë rrënjë kosovare.

Festimet e tyre të golave ​​në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare, shkaktuan polemika dhe vendosën shumë nga konteksti për skenat e pjesës së dytë në Doha.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

Mbappe, mesazh për legjendën: Lutuni për Mbretin!


Sport

Interi sërish për pazar te Roma, gati t’i rrëmbejë një tjetër lojtar me parametra zero


Sport

Tragjike në Kosovë, futbollisti 17-vjeçar humb jetën në fushën e lojës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *