POLITIKATË FUNDIT

Sot pritet të mbahet seanca e Apelit në çështjen Gucati dhe Haradinaj

Paneli i Gjykatës së Apelit në Dhomat e Specializuara të Hagës, sot pritet të mbajë seancën në çështjen Gucati dhe Haradinaj.

Shqyrtimi do të fillojë në ora 13:30, thuhet sipas njoftimit.

Drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), janë arrestuar me 25 shtator 2020 në Prishtinë dhe që nga kjo kohë gjenden në paraburgim.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj më 18 maj 2022 u shpallën fajtor për pengim të administrimit të drejtësisë dhe u dënuan me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe 100 euro gjobë.

Gucati e Haradinaj u gjetën fajtorë se mes datave 7 dhe 25 shtator 2020, shpërndanë pa autorizim informacione konfidenciale dhe jopublike në lidhje me hetimet e Task Forcës Hetimore Speciale (‘TFHS’) dhe ZPS-së.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Vrasja e shtatzënës, mblidhen krerët e shtetit të Kosovës


Kosovë-Shqipëri

“Do t’ia vras burrin dhe do të bëj marrëdhënie me motrën tënde para teje”, dalin kërcënimet e burrit ndaj gruas që e vrau shtatzënë


Kosovë-Shqipëri

Policia e Kosovës arreston një serb të dyshuar për krime lufte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *