ROZËTË FUNDIT

Adelina Ismaili me një tjetër postim i dërgon mesazh indirekt Shefqet Krasniqit: Këtu jemi Gjergj Kastrioti, feja jonë është Shqiptaria

Këngëtarja Adelina Ismaili ka zgjedhur një mënyrë artistike për të dhënë një përgjigje indirekte ndaj hoxhë Shefqet Krasniqit në rrjetin social Instagram.

Pas një reagimi të saj ditë më parë në mbrojtje të artistes Shkurte Fejza, e cila u përmend nga hoxha në deklarata të tij, Adelina ka vënë në pah një aspekt të identitetit kombëtar përmes një postimi të ri.

Stano: Sjellja e Bislimit ndaj zyrtarëve të BE-së, e papranueshmeDita e Kosovës – “Dardanët” luajnë ndaj IrlandësMinistrja izraelite për të drejtat e grave: Jam krenare për rrënojat e Gazës, le të not…Koalicioni “VLEN”: BDI për një mandat ka harxhuar 46 milionë euro për apara…Miratimi i marrëveshjes me Italinë, Rama: Shqipëria veproi si një vend anëtar i BE

Duke shpërndarë një video nga kënga e saj “Skënderbe”, Adelina ka cituar vargjet e poetit kombëtar Pashko Vasa: “K’tu jemi Gjergj Kastrioti; Plisin nuk e ndryshon moti; Mos shiko kisha e xhamia; Feja jonë është Shqiptaria”.

Këta vargje, të cilët frymëzohen nga fryma atdhetare dhe bashkuesi i kombësisë shqiptare që tejkalon dallimet fetare, duket se ishin zgjedhur me kujdes për të transmetuar një mesazh të qartë.

Veçanërisht simbolike është fakti që kjo video është rishpërndarë edhe nga vajza e Shkurte Fejzës, Gresa Behluli, duke lënë të kuptohet se ndoshta ky postim është një lloj mbështetje dhe solidariteti ndaj Shkurtes dhe një kundërpërgjigjeje simbolike ndaj hoxhës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *