POLITIKATË FUNDIT

Armiku kryesor i Putinit, Bill Browder: Autoritetet ruse dhe serbe janë të lidhura nga korrupsioni

Në një intervistë ekskluzive për “Nova”, William Bill Browder tha se autoritetet në Serbi dhe Rusi janë të lidhura me korrupsion dhe se Serbia u skualifikua në masë të madhe me sjelljen e tij pas agresionit ndaj Ukrainës.

“Çdo vend që mund të jetë potencialisht aleat i Rusisë është i rëndësishëm për të, sepse ata nuk kanë shumë miq tani.” Ka kohë që mbështeten te Serbia, i lidh Kisha e përbashkët Ortodokse. Megjithatë, do të shtoja se korrupsioni është ai që lidh gjithashtu qeverinë në Rusi dhe qeverinë në Serbi. “Tani keni një situatë ku Rusia ka nevojë për një mik dhe Serbia dëshiron të jetë një mik,” tha ai

Financieri britanik me origjinë amerikane është një nga armiqtë më të mëdhenj të presidentit rus Vladimir Putin. Me kalimin e viteve, ai u persekutua, bashkëpunëtorët e tij u ngacmuan dhe më në fund u arrestuan, dhe ai arriti të nxirrte më të mirën nga e gjithë situata – kompania dhe reputacioni i tij mbetën të paprekura, dhe vdekja tragjike e bashkëpunëtorit të tij çoi në miratimin e një ligji. që mbron të gjithë ata që janë objektiv i autoriteteve ruse.

Browder është drejtor menaxhues dhe bashkëthemelues i Hermitage Capital, këshilltar i investimeve të Fondit Hermitage, i cili në një moment ishte investitori më i madh i portofolit të huaj në Rusi. Ai mori në dorë kompanitë e mëdha ruse si “Gazprom”, “Unified Energy Systems” dhe “Sidanco”, dhe si ndëshkim iu refuzua hyrja në Rusi, u deportua në Britaninë e Madhe dhe u deklarua një kërcënim për sigurinë kombëtare ruse.

Rasti Magnitsky

Ai ngarkoi Sergei Magnitsky, kreun e praktikës tatimore në Firestone Duncan, me këtë detyrë. Magnitsky zbuloi se dokumentet, ndërsa ishin në posedim të policisë, u përdorën për të riregjistruar në mënyrë të rreme kompaninë Holding Hermitage në emër të një ish-të dënuari.

Magnitsky dëshmoi kundër autorëve të mashtrimit, përfshirë zyrtarët e Ministrisë së Brendshme që bastisën zyrat e Hermitage. Pesë javë pas dëshmisë së tij të dytë në vitin 2008, Magnitsky, një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Bill Browder, u arrestua në shtëpinë e tij. Ndërsa ishte në paraburgim, ai u keqtrajtua dhe shpejt filloi të ankohej për dhimbje të forta shpine.

Vetëm disa muaj më vonë, Magnitsky vdiq në një qeli burgu. Raportet e ekspertëve mjekësorë zbuluan se Magnitsky mori kujdes të pamjaftueshëm mjekësor ndërsa ishte në paraburgim dhe madje mund t’i ishte dhënë ilaçe që përkeqësuan pankreatitin e tij. Në vendimin e gjykatës thuhet se “autoritetet vendase në mënyrë të pajustifikueshme kanë vënë në rrezik jetën e tij”.

Pas vdekjes së Magnitsky, Browder loboi në Kongresin e SHBA për të miratuar Aktin Magnitsky – i cili merret me ndëshkimin e atyre që shkelin të drejtat e njeriut në Rusi. Browder arriti të realizonte qëllimin e tij, kështu që Barack Obama nënshkroi ligjin e lartpërmendur në 2012.

Ndërsa Amerika ka miratuar një ligj që mbron disidentët, Rusia ka hapur procedime kundër Magnitsky dhe Browder për mashtrim tatimor. Rusia shpejt lëshoi ​​një urdhër për Browder, por Interpoli refuzoi të arrestonte dhe ekzekutonte, duke thënë se ishte një arrest politik.

Zgjedhjet dhe një goditje tjetër për Putinin

Në një luftë shteruese kundër regjimit rus, Browder pranoi të dëshmonte para Senatit të SHBA për ndërhyrjen e supozuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA.

Në përgjigje të “tradhtisë” së Browder, qeveria ruse bëri një përpjekje të pestë për ta vendosur atë në listën e arrestimeve të Interpolit, e cila, për zhgënjimin e Putinit, u mohua përsëri.

Ai u arrestua përfundimisht në Spanjë në vitin 2018, por u lirua shpejt pasi u konfirmua edhe një herë se ishte një çështje politike.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Osmani: Vuçiq e di mirë se prezenca e ushtrisë serbe në Kosovë mori fund më 12 qershor 1999


Kosovë-Shqipëri

Osmani e godet Thaçin për fundvit: Koha e tregtarëve të kufijve ka perënduar


Kosovë-Shqipëri

Osmani: Veriu, sfidë për shkak të pretendimeve territoriale të Serbisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *