SPORTITË FUNDIT

Futbollisti iranian mund të dënohet me vdekje nga autoritetet e vendit të tij

Futbollisti profesionist iranian Amir Nasr Azadani përballet me ekzekutimin e mundshëm për rolin e tij në fushatën për të drejtat e grave në vendin e tij, i cili është tronditur nga trazira serioze muajt e fundit për shkak të një kryengritjeje civile kundër regjimit të liderit suprem Ali Khamenei.

Në raport, BBC kujton se protesta nisi për shkak të vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila vdiq në paraburgim nga anëtarët e “policisë së moralit” për shkak se dyshohet se nuk e kishte mbuluar siç duhet fytyrën me hixhab.

Vdekja e saj shkaktoi një ortek protestash në Iran, të cilave iu bashkuan figura të shquara nga bota e filmit, teatrit dhe sportit, si Amir Azadani. Rezistenca e tyre ndaj represionit ishte gjithashtu e dukshme globalisht disa kohë më parë kur skuadra iraniane e futbollit refuzoi të këndonte himnin kombëtar gjatë ndeshjes së parë të Kupës së Botës në Katar kundër Anglisë.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

Ten Hag flet për Rashford dhe interesimin e PSG për lojtarin: Ai duhet ta marrë një vendim


Sport

Pogbës i shtyhet përsëri rikthimi, rikuperimi vonon


Sport

Lojtari ‘i së ardhmes’ i Real Madrid, Endrick për Messin: Absurde, alien

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *