POLITIKATË FUNDIT

Stoltenberg: NATO po e monitoron situatën në Kosovë – të shmanget retorika që kontribon në përshkallëzim

“Forcat e NATO-s janë të gatshme, të afta dhe vigjilente”, thotë sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, teksa të hënën pyetet gjatë një interviste në France 24 për situatën në Veriun e Kosovës.

Sekretari i aleancës veri-atlantike thotë se NATO është duke e monitoruar situatën me kujdes.

Por kërkojnë nga të dy palët, Kosova dhe Serbia që t’i shmangin tensionet që nxisin përshkallëzim.

“Forcat e NATO-s dhe BE-së bashkëpunojnë ngushtë. Këshilla ime për të gjitha palët është që të përmbahen nga retorika që kontribuon në përshkallëzimin e konfliktit dhe të ndihmojnë në uljen e tensionet”, ka thënë ndër tjerash ai.

Ai ka treguar për historinë e NATO’s për të ndalur dy luftërat në Ballkan, atë në Bosnje dhe në vitin 1999 në Kosovë.

“NATO është shumë e fokusuar në çështjen e Kosovës, si dhe në Ballkanin Perëndimor. Ne kemi një histori të gjatë, kemi ndihmuar për t’i dhënë fund dy luftërave etnike, fillimisht në Bosnje dhe Hercegovinë, dhe më vonë në Kosovë. Forcat tona janë ende të pranishme atje përmes Forcat e NATO-s, gjegjësisht KFOR-i i cili ka gati 4000 anëtarë dhe është faktor kyç në stabilizimin e rajonit dhe situatës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Serbët lokalë në Veriun e Kosovës kanë vendosur barrikada, përkundër kërkesave perëndimore për t’i larguar ato – një kërkesë e tillë nuk është zbatuar nga Lista Serbe e kontrolluar nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Kurti: Këtë javë do të dorëzojmë aplikimin për anëtarësim në BE


Kosovë-Shqipëri

Tensione në Kosovë, sulme hibride në Maqedoni dhe Mal të Zi, kush po e destabilizon Ballkanin?


Kosovë-Shqipëri

Franca e shqetësuar me situatën në veri, kërkon uljen e tensioneve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *