POLITIKATË FUNDIT

Situata e sigurisë në veri mbetet e brishtë

Barrikadat mbeten në vendet e njëjta

Situata e sigurisë në veri të Kosovës vazhdon të jetë e brishtë sikurse edhe në ditët e kaluara, thanë të martën nga Policia e Kosovës.

Ata konfirmuan për Radion Evropa e Lirë se “barrikadat mbeten në vendet e njëjta”, por nuk dhanë më shumë detaje.

Disa serbë lokalë, që nga 10 dhjetori, kanë ngritur barrikada dhe kanë bllokuar rrugët që çojnë drejt pikave kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak.

Barrikadat janë ngritur pasi Policia e Kosovës ka arrestuar ish-policin serb, Dejan Pantiq, nën dyshimet se ka qenë i përfshirë në një sulm kundër zyrtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Gjykata Themelore në Prishtinë ka njoftuar më 12 dhjetor se Pantiqit i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Tensione në Kosovë, sulme hibride në Maqedoni dhe Mal të Zi, kush po e destabilizon Ballkanin?


Kosovë-Shqipëri

Franca e shqetësuar me situatën në veri, kërkon uljen e tensioneve


Kosovë-Shqipëri

“Kam frikë për jetën time”, gazetarja që kritikoi Xhakën, nuk lëviz e pashoqëruar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *