SPORTITË FUNDIT

Pele me mesazh emocionues për Neymarin, pasi ylli brazilian barazoi rekordin e legjendës

Përfaqësuesja e Brazilit është eliminuar nga Kampionat Botëror ‘Katar 2022’, pas humbjes nga Kroacia.

Pas 120 minutave lojë rezultati ishte i barabartë 1-1, derisa Neymar realizoi golin e vetëm për brazilianët.

Me golin ndaj kroatëve, Neymar ka barazuar rekordin e legjendës Pele, me nga 77 gola të shënuara me fanellën e Brazilit.

Kësisoj legjenda braziliane edhe pse me shëndet të dobët i ka dërguar një mesazh urimi Neymarit për rekordin që e barazoi.

“Të kam parë të rritesh, të ndiqja çdo ditë dhe më në fund mund të të përgëzoj për barazimin e numrit të golave të mi me Brazilin. Fatkeqësisht, dita nuk është më e lumtura për ne, por ti do të jesh gjithmonë një frymëzim”.

“Rekordi im është vendosur gati 50 vjet më parë dhe askush nuk ka mundur t’i afrohet deri tani. E bëre djalë. Ju e dini, si unë, se asnjë shifër nuk është më e madhe se gëzimi për të përfaqësuar vendin tonë”.

“Unë jam 82 vjeç dhe, pas gjithë kësaj kohe, shpresoj t’ju kem frymëzuar në një farë mënyre për të arritur këtu”.

“Gjithashtu, shpresoj që suksesi juaj të përhapet te miliona njerëz që ju ndjekin për të sfiduar atë që duket e pamundur. Trashëgimia juaj nuk ka mbaruar. Vazhdoni të na frymëzoni”, ka shkruar Pele në mesazhin e urimit për Neymar.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

“Të gjithë dështojnë, je më i fortë se kaq”, Modric ngushëllon Rodrygo


Sport

De Jong: Arbitri ishte skandaloz, u ndikua nga madhështia e Messit


Sport

Kapiteni gjerman thyen këmbën duke bërë ski, mbyll sezonin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *