POLITIKA

Trajkoviq: Vuçiq s’e kalon testin mjekësor për të qenë president shteti

Politikania serbe e Kosovës, Rada Trajkoviq ka thënë se Aleksandar Vuçiq nuk do ta kalonte testin mjekësor që do ta “konfirmonte” aftësinë e tij për të qëne president shteti.

Për më tepër, e sapoemëruara këshilltare e Nenad Rashiqit, ministrit për Kthim e Komunitete në qeverinë e Republikës së Kosovës, ka thënë se numrin një të Serbisë mund ta kuptojë si pacient, por jo edhe si kryetar.

Trajkoviq është mjeke me profesion.

“Me atë gjendje psikofizike mendoj se nuk do ta kalonte kontrollin mjekësor dhe nuk do ta merrte vërtetimin se është i aftë ta kryejë funksionin e presidentit të shtetit”, ka thënë ajo, transmeton nova.rs, përcjellë klankosova.tv. “Unë jam mjeke dhe përnjëmend përpiqem ta kuptoj si pacient, por si president nuk mundem”.

Trajkoviq, e cila udhëheq me Lëvizjen Evropiane të Serbëve u akuzua rëndë nga Vuciq, javën e kaluar, për shkak se u bë pjesë e institucioneve kosovare. Ajo, bashkë me ministrin për Kthim, Nenad Rashiq, u quajtën “llumi” i serbëve.

“Kam menduar se pozita e kryetarit e obligon atë të jetë normal. Por, ai shpërtheu. Vuçiq komprometoi tërësisht veten, në aspektin retorik. Ai është ai që është dhe këto fjalët e tij…ai është ai, megjithatë, problemi është se ai është president i shtetit”, ka thënë Trajkoviq. “Me këtë veprim ai i bëri dëm të madh Serbisë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *