POLITIKATË FUNDIT

Sot është ditëlindja e 78-të e ish-presidentit Rugova (VIDEO)

Ai u lind më 2 dhjetor të vitit 1944, në fshatin Cerrcë të komunës së Istogut, përcjell Klankosova.tv.

Ibrahim Rugova shkollën fillore e kreu në Istog, ndërkaq tq mesmen në Pejë, ndërkaq studimet i vazhdoi në Prishtinë për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe.

Gjatë vitit akademik 1976-77 qëndroi në Paris, , ku ndoqi interesimet e veta shkencore në studimin e letërsisë, me përqendrim në teorinë letrare.

Doktoroi në fushën e letërsisë në Universitetin e Prishtinës, në vitin 1984.

Më poshtë gjeni disa fotografi të ish-presidentit Rugova me nënën, babain dhe bashkëshorten e tij, të publikuara në faqen “Albanian Vintage Photography, people, cities, culture and history”.

Më poshtë gjeni dokumentarin dhe kronikën e përgatitur nga Klan Kosova për Ibrahim Rugovën, në vitin 2021:

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Në xhamitë e Kosovës sot do të ligjërohet kundër dhunës ndaj grave


Kosovë-Shqipëri

Sot pritet të mbahet seanca e Apelit në çështjen Gucati dhe Haradinaj


Kosovë-Shqipëri

Vrasja e shtatzënës, mblidhen krerët e shtetit të Kosovës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *