ROZËTË FUNDIT

Musk pezullon Kanye West nga Twitter

Kanye West është përjashtuar sërish nga Twitter dhe është akuzuar për “nxitje të dhunës” për shkak të postimeve fyese në Twitter një muaj pasi llogaria e tij u rikthye.

Reperi amerikan, i cili tani quhet Ye, postoi një seri postimesh të çrregullta në Twitter – njëra prej të cilave dukej se tregonte një simbol që kombinonte një svastikë dhe një yll hebre.
Shefit të ri të Twitter, Elon Musk iu kërkua nga një përdorues që të “rregullonte Kanye”.

Musk shkroi në Twitter se West kishte “shkelur rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës”, përcjell portali rtv21.tv

“Llogaria do të pezullohet,” shkroi Musk në një postim në Twitter.

West u mbyll nga llogaritë e tij në Twitter dhe Instagram pasi postoi mesazhe antisemite në tetor .

Të dyja platformat hoqën postimet e West që akuzonin reperin Diddy se kontrollohej nga njerëzit hebrenj duke thënë se ylli kishte shkelur politikat për gjuhën e urrejtjes.

Në mars, West u pezullua gjithashtu nga Instagrami për 24 orë pasi përdori një sharje racore në lidhje me komedianin Trevor Noah .

Ai ka vazhduar të ngjallë polemika të mëtejshme si në internet ashtu edhe jashtë saj.
Gjatë një interviste me teoricienin e konspiracionit amerikan Alex Jones të enjten, me fytyrën e mbuluar me maskë, West lavdëroi liderin nazist Adolf Hitler dhe u përfol për mëkatin, pornografinë dhe djallin.

Ndalimi i tij i fundit në Twitter vjen disa orë pasi platforma e krahut të djathtë të mediave sociale Parler tha se West nuk mund ta blinte më firmën.

Në një deklaratë Parlement Technologies tha: “Kompania ka rënë dakord reciprokisht me Ye për të përfunduar qëllimin e shitjes.”

Firma tha se vendimi ishte marrë në mes të nëntorit.

Parler, e cila është një platformë shumë më e vogël, është e njohur me konservatorët dhe të djathtën ekstreme, dhe e stilon veten si një alternativë e “fjalës së lirë” ndaj platformave kryesore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *