BOTATË FUNDIT

Ky është serbi që vdiq si mercenar i Wagnerit në Bahkmut, por çka tha Vuçiqi muaj më parë!

Vullnetari serb Uros Prvulovic vdiq në Bakhmut, Ukrainë, si mercenar i grupit Wagner, njoftoi Slobodna Dalmacija, duke theksuar se një tjetër serb u vra, emri i të cilit nuk u publikua në rrjetet sociale – Rutube (një platformë ruse video) ose Telegram.

Nuk dihet se kur saktësisht u vra Prvulovic, por historia u bë aktuale kur Yevgeny Prigozhin, themeluesi dhe pronari i Wagner, u tërhoq në Bjellorusi me ndjekësit e tij dhe kur disa nga mercenarët e tij nënshkruan kontrata me ministrinë ruse të mbrojtjes, e cila deri vonë u kundërshtua nga shumë në këtë grup.

Ngushëllimet familjes i ka përcjellë në kanalin e tij Telegram majori DNR, Dejan Beric, snajperist serb, i cili nuk ka dashur të thotë as mbiemrin e Uroshit, por fansat e vullnetarëve serbë e kanë kuptuar menjëherë se për kë e ka fjalën.

“Ai vdiq duke luftuar për Artemovsk (siç e quajnë rusët Bakhmut) dhe trupi i tij u gjet dhjetë ditë më parë, nuk mund të njoftojmë se ku do të bëhet varrimi, por kam menduar të shkoj në këtë varrim, por fatkeqësisht nuk mundem për shkak të angazhimeve të mia.

Uroshi ishte në burg për dy muaj sepse ishte në anën e B.J. që e futi në telashe edhe atë. Unë dhe disa nga vullnetarët tanë e nxorrën nga burgu dhe tani mund të pendohemi sepse po të kishte qenë në burg me siguri nuk do të kishte vdekur. Por nuk mund të luftosh fatin”, tha Beric në fund të videos njëzet minutëshe për situatën në front.

Duket se U.P. është me origjinë nga Krushevci apo rrethina e tij, pasi komentet poshtë videos së Beriqit përfshinin edhe ngushëllime nga njerëzit në atë zonë.

Në vitin 2014, në fillim të agresionit kundër Ukrainës, U.P. erdhi në Lugansk si vullnetar nga Serbia dhe u bë pjesëtar i Brigadës së Shtatë. Ndërkohë ai u martua me një ruse, Elena Bondarenko, me të cilën ka një fëmijë, por kjo martesë përfundoi me divorc.

“Ai la një fëmijë, dhe në fillim nuk duhej të shkonte në luftë, xhaxhai i tij jeton në Moskë, ai mundi ta shmangë këtë luftë, në të cilën u rikthye që në fillim të ‘operacionit special ushtarak’. Ai la ushtrinë për një kohë pasi u plagos dhe u burgos, por pas fillimit të ‘aksionit të posaçëm ushtarak’ iu bashkua Wagnerit.“Uros mori pjesë në betejat e Debalytseve, Svetlodarsk, fshatrat Lugansk, Severodonetsk, Lisichansk, Popasna. , si dhe në frontin në Bakhmut”, komentojnë të brendshëm.

Ai ka qenë gjithashtu mysafir i shpeshtë i gazetarëve pro-rusë dhe serbë, duke dhënë së fundmi një intervistë me Miodrag Zarkovic, e cila është fshirë nga YouTube dhe nuk mund të gjendet në platformat ruse.

U.P. njëherë e trembi publikun në vitin 2018 duke thënë se Ukraina do të përdorte faktin që Kupa e Botës është në Rusi për të sulmuar Rusinë, gjë që doli të ishte vetëm supozimet e tij të gabuara.

Mbështetësit e luftës në Ukrainë festojnë imazhin dhe veprën e tij, megjithëse në disa portale kemi parë edhe klithmat e gruas së tij në vitin 2018, e cila tha se burri i saj ishte arrestuar nga autoritetet në Lugansk më 24 nëntor 2018 dhe se ajo nuk e dinte se ku ishte për muaj të tërë.

Ajo spekuloi se ai përfundoi në burg sepse kishte dijeni për veprimet ilegale të disa personave, por mesa duket bëhej fjalë për mosmarrëveshjen e vullnetarëve serbë në Ukrainë.

Për këtë kohë të kaluar në burg flet Beriqi në videon e tij dhe i vjen keq që ish kundërshtari i tij, Uroshi, është liruar fare nga burgu.

Vullnetarët serbë në Ukrainë, shkroi istraga.ba më 12 mars të këtij viti, duke gjykuar nga videoja, po trajnohen nga Oleg Blokhin i cili prej vitesh prezantohet si reporter dhe luftëtar.

Ky shtetas rus ka luftuar për vite në Siri në krah të forcave të Bashar al-Asad. Ai ka postuar në rrjetet sociale foto nga Alepo.

Gazetarët perëndimorë e kanë etiketuar atë si anëtar të njësisë së Wagner-it, por ai ka pretenduar se është “reporter lufte”.

Megjithatë, mediat ruse publikuan artikuj që përshkruanin Blokhin si të trajnuar “gjuetarë”.

Sipas raporteve të mediave ruse, Oleg Blokhin u arrestua gjithashtu në Siri vitin e kaluar për gjoja se kishte kritikuar aftësitë ushtarake të oficerit rus Alexander Chaika.

Por Blokhin u lirua tetorin e kaluar dhe merita për lirimin e këtij “raportuesi dhe luftëtari” i takon Yevgeny Prigozhin, themelues i njësisë Wagner, anëtarët e të cilit luftuan në Siri.

“Biznesmeni rus Yevgeny Prigozhin njoftoi kthimin e komisarit ushtarak të kapur Oleg Blokhin nga Siria dhe tha se fraza e famshme “Rusët nuk i braktisin të tyret” dëshmon edhe një herë rëndësinë e saj”, u botua më 2 tetor të vitit të kaluar.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kujtohet se në fillim të vitit i ka mohuar akuzat se njësia ushtarake ruse Wagner ka qenë e pranishme në Serbi.

Më 16 janar, në kanalin televiziv serb Happy, ai deklaroi se “Serbia ka një ligj të mirë, të cilin e ka iniciuar disa vite më parë, që ndalon qytetarët serbë të marrin pjesë në fushat e huaja të betejës”.

Le të theksojmë se më 14 janar, në Beograd u shfaq një mural për nder të njësisë famëkeqe ruse Wagner, i krijuar nga anëtarët e ekstremit të djathtë të organizatës informale “Narodna patrola”, të cilët ndanë postimin në kanalin e tyre Telegram. Murali u pikturua një ditë më vonë.

Vuçiq shumë shpejt u përgënjeshtrua nga mediat e huaja dhe mbi të gjitha ruse. Në të vërtetë, në ditën e parë të marsit, portali i Brukselit Politico, duke cituar presidentin serb dhe portalet ruse, shkruante se serbët e rekrutuar në grupin paramilitar Wagner, i cili po merr pjesë në armiqësitë në Ukrainë, do të arrestoheshin me kthimin e tyre në atdheun e tyre. .

Vuçiq, raportoi portali rus lenta.ru, gjithashtu kundërshtoi faktin se Wagner në fakt po rekrutonte në një shtet pro-rus.

Nuk kam nevojë për mbështetjen e Wagnerit, nuk kam nevojë të më duartrokasin apo kritikojnë”, tha Vuçiq.

Kjo, kujtojnë ata, nuk është hera e parë që një president serb kritikohet për informacione rreth rekrutimit të serbëve nga Wagner.

Në të njëjtën kohë, Yevgeni Prigozhin, themelues dhe drejtues i PMC Wagner, thuhet se ka thënë se në PMC nuk kishte shtetas serbë dhe se ata “kishin munguar për një kohë të gjatë”.

Presidenti i Serbisë, shkruan topwar.ru, nuk ka injoruar pjesëmarrjen e “vullnetarëve serbë në armiqësitë kundër forcave të armatosura të Ukrainës dhe, në fakt, të gjithë Perëndimit kolektiv, në anën e Rusisë”.

Sipas këtij portali, Vuçiq ka thënë se është i shqetësuar për pjesëmarrjen e qytetarëve serbë në konfliktet e armatosura në Ukrainë. Raportohet gjithashtu se presidenti serb ka shtuar se është “i indinjuar nga fakti që serbët po rekrutohen në PMC të Wagner”.

Sapo qytetarët pjesëmarrës në luftën e Ukrainës të kthehen në shtëpi, ata do të arrestohen. Nuk kam nevojë për mbështetjen e Wagner-it, as nuk kam nevojë për duartrokitje apo kritika”, shkruan topwar.ru, duke cituar premtimin e Vuçiqit.

Deklarata e Vuçiqit në lidhje me rekrutimin e serbëve në grupin paramilitar Wagner dhe luftimet e tyre në Ukrainë në anën e Rusisë u raportua edhe nga gazeta ruse “Gazeta” asaj kohe.

“Serbët e rekrutuar për të luftuar në Ukrainë do të arrestohen kur të kthehen në Serbi dhe të jenë brenda mundësive të institucioneve tona. Në një vend mik, ata nuk rekrutojnë kështu”, ka thënë Vuçiq.

Portali rus tërheq vëmendjen edhe me shkrimin e Politico se “Rusia po ushtron presion hibrid ndaj Presidentit të Serbisë”.

Ata kujtojnë se kohët e fundit “qindra nacionalistë serbë dhe aktivistë pro-rusë të lidhur me Wagnerin u mblodhën në Beograd për të kërkuar përfundimin e procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën”. Ata thërrisnin parulla si “Kosova është tradhti ndaj Rusisë!”. dhe e kërcënoi Vuçiqin.

Prigozhin i është përgjigjur Vuçiqit në ditën e dytë të marsit, duke thënë se “Vuçiq po tërbohet pa arsye”. Në Wagner nuk ka serbë”. Kështu ka thënë Prigozhin në kanalin e tij Telegram, përcjell index.hr.

“Personi i fundit që luftoi në Wagner u largua nga zona dy muaj më parë. Nëse ndonjë serb pretendon se ai ka luftuar në Wagner në 2023, ai gënjen. Mos e besoni,” tha Prigozhin më 2 mars të këtij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *