POLITIKATË FUNDIT

Kurti: Pas KiE-së dhe BE-së, do të aplikojmë edhe për anëtarësim në NATO

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ka dorëzuar sot aplikacionin për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Ai ka thënë se pret që anëtarësimi i Kosovës në BE të finalizohet brenda një periudhe nëntë vjeçare, njofton Klan Kosova.

Pas dorëzimit të aplikimit, ai treguar se Kosova synon që të aplikojë për anëtarësim edhe në NATO.

Sipas tij, për Aleancën Veri-Atlantike si masë lehtësuese është që aty ndodhen katër vende që nuk e njohin Kosovën, ndërsa në Bashkimin Evropian janë pesë shtete.

klankosova.tv

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Begaj përshëndet aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE: Urime e shumë suksese


Kosovë-Shqipëri

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por zgjidhja duhet të jetë politike, jo ushtarake


Kosovë-Shqipëri

Bandat terroriste serbe torturojnë të riun në veri të Kosovës, nuk e lejuan ta dërgonte nënën e tij në spital

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *