POLITIKATË FUNDIT

​Ambasadori Hovenier për shtyrjen e zgjedhjeve: Angazhim konstruktim i Osmanit dhe partive politike

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier, është shprehur mirënjohës ndaj presidentes Vjosa Osmani dhe partive politike për siç ka thënë, lidershipin dhe angazhimin konstruktiv në shtyrjen e zgjedhjeve në veri të vendit.

Ai ka publikuar deklaratën e plotë të Ambasadave të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Zyrës së BE-së, të cilat kanë mirëpritur vendimin e sotëm të institucioneve të Kosovës për shtyrjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunave në veri.

“Mirënjohës ndaj presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe zyrtarë të partive politike për lidershipin dhe angazhimin e tyre konstruktiv në shtyrjen e zgjedhjeve të ardhshme në katër komunat veriore të Kosovës”, ka shkruar Hovenier në rrjetin social Twitter.

Për shkak të rritjes së tensioneve në veri të Kosovës, presidentja Vjosa Osmani njoftoi se zgjedhjet janë shtyrë për në prill.

Ajo caktoi 23 prillin e vitit 2023, datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të komunave: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan dhe për kuvendet komunale të Zveçanit dhe Leposaviqit.

Osmani bëri të ditur se ka pasur konsensus të plotë mes partive politike në vend për shtyrjen e këtyre zgjedhjeve dhe se është marrë parasysh edhe vlerësimi i institucioneve kompetente rreth situatës së sigurisë në veri.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Krasniqi: Qeveria u dorëzua para bandave kriminale në veri, duhet të jap përgjegjësi për dëmin


Kosovë-Shqipëri

Ambasadorja Kim: Do të luftojmë korrupsionin, duam ta shohim Shqipërinë më të fortë e më të pasur


Kosovë-Shqipëri

Vuçiq: Do t’i kërkojmë KFOR-it ta lejojë hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë, e dimë që s’do të pranojnë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *