POLITIKA

Reagojnë nga Kabineti i Vjosa Osmanit për deklaratat e Petkoviq-it: Kërcënimi i hapur për të përdorur forcat policore për të kryer agresion kundër Kosovës

Shefi i Kabineti të Presidentes së Kosovës Vjosa Osmanit, Blerim Vela ka reaguar ku ka ngritur shqetësimin e tij, ku ka e ka akuzuar Serbinë së është duke bërë veprime të fshehta

“Regjimi i Serbisë po kalon nga veprimet e fshehta të dhunshme të strukturave të tij ilegale në Kosovë. Në kërcënimin e hapur për të përdorur forcat policore për të kryer agresion kundër Kosovës. Sipas librit të lojërave të Rusisë, ky është një kërcënim flagrant për të rrezikuar paqen dhe stabilitetin në Kosovës dhe rajon dhe më gjerë”, ka shkruar Vela në Twitter.

Shefi ashtuquajtur i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se Serbia “do të shqyrtojë dërgimin e 1.000 forcave të saj të sigurisë” në Kosovë.

Ky veprim tha se do të merret në përputhje me Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara.

Petkoviq i bëri komentet mbrëmjen e së enjtes, pak orë pasi Policia e Kosovës njoftoi se ka rritur praninë e saj në veri të Kosovës – pjesë e banuar me shumicë serbe.

Këto komentet erdhën mbrëmjen e së enjtes, pak orë pasi Policia e Kosovës bëri të ditur se ka rritur praninë e saj në veri të Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *