POLITIKATË FUNDIT

Policia e Kosovës arreston një serb të dyshuar për krime lufte

Policia e Kosovës e ka arrestuar të enjten një serb të Kosovës me inicialet G.M., nën dyshimet për përfshirje në veprën penale “krime kundër popullsisë civile”.

Përmes një komunikate për media, Policia ka thënë se ekzistojnë informacione se i dyshuari ka qenë pjesëmarrës në këto krime, konkretisht në masakrën e Dubravës në maj të vitit 1999.

Mbi 1.600 persona vazhdojnë të jenë ende të pagjetur – pjesa më e madhe e tyre shqiptarë.

Kosova ka shpallur pavarësinë në vitin 2008 dhe njihet nga mbi 100 vende të botës.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e saj dhe në Kushtetutë vazhdon ta konsiderojë atë si pjesë të territorit të saj.

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Kosovë-Shqipëri

Sot varroset shtatzëna që u vra nga ish-bashkëshorti


Kosovë-Shqipëri

Patrioti nga Zhuri, ish i burgosur politik, kërkon lëmoshë Prizrenit (VIDEO)


Kosovë-Shqipëri

Shpërthen Vuçiq, përdor fjalor të vrazhdë ndaj Kurtit pas emërimeve të Rashiqit e Trajkoviqit në qeveri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *