SPORTITË FUNDIT

Edhe Gjermania, fitues i katërfishtë i Botërorit, përcjellet për në shtëpi (VIDEO)

Gjermania luan sot ndeshjen e saj vendimtare në Katar 2022, pasi një barazim apo humbje me Kosta Rikën, përkthehet automatikisht në eliminim për ta nga Botërori Katar 2022.

Edhe në rast të fitores, gjermanët nuk e kanë të sigurt kualifikimin, në rast se Japonia korr fitore ndaj Spanjës. Në këtë rast, kualifikuesi Gjermania dhe Spanja do mbeteshin me pikë të njëjta, nga katër.

Ndërkohë, Kosta Rika po ashtu do bëj gjithçka për fitore, pasi kjo do ia siguronte kualifikimin tutje, në rast se Spanja mposht Japoninë. Situatë e ndërlikuar, megjithatë, e gjitha do qartësohet pas përfundimit të ndeshjeve në grupin E.

90+10 Ndodh befasia e radhës. Gjermania i thotë lamtumirë Katarit 2022. Edhe pse mposhti Kosta Rikën, Spanja doli e dyta në grup, për shkak të goldallimit.

90′ GOOOOL. Gjermania shënon golin e katërt.

85′ GOOOL. Haverz e kalon në epërsi Gjermaninë duke e shënuar golin e dytë.

73′ GOOOL. Gëzimi i Kosta Rikës nuk zgjat shumë. Havertz barazon.

69′ GOOOOL. Edhe Kosta Rika përmbys rezultatin.

58′ GOOOL. Kosta Rika barazon rezultatin. Nëse kjo ndeshje mbetet e barabartë dhe Japonia mposht Spanjën, atëherë Kosta Rika përfundon e treta në grup, ndërsa Gjermania e fundit…

45′ Fillon pjesa e dytë.

45′ Përfundon pjesa e parë 1-0. Gjermania me presion të madh, por me vetëm një gol të shënuar. Gjermanët janë afër kualifikimit, nëse nuk ndodh ndonjë befasi.

20′ Gjermania vazhdon dominimin. Duket se gjërat do shkojnë ashtu siç pritej, me Gjermaninë dhe Spanjën kualifikuese, nëse Spanja mban apo e thellon epërsinë ndaj Japonisë. Gjermania po ashtu duhet ta bëj të njëjtën ndaj Kosta Rikës.

10′ GOOOL. Gnabry shënon me kokë. Gjermania 1 – 0 Kosta Rika.

9′ Muller rrezikon me goditje me kokë, topi përfundon jashtë. Gjermania nuk i ndal aksionet.

2′ Jamal Musiala gjuan, por mboron Keylor Navas.

1′ Fillon ndeshja.

Historike. Për herë të parë në Botëror, tri gjyqataret janë gra.

Formacionet zyrtare:

ARTIKUJ TË NGJASHËMMË SHUMË NGA AUTORI


Sport

Guardiola: Rikthehem te Barcelona, por vetëm me një kusht


Sport

Mediumi anglez: Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli është i interesuar të blejë Man Utd


Sport

PSG do t’i ofrojë Messit zgjatje të kontratës pas Kupës së Botës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *